Twój balkon, taras czy ogród staną się miejscem, z którego nie zechcesz wychodzić. Zapraszam do współpracy.

E-MAIL: NATALKAPSUJEK@GMAIL.COM

TELEFON: + 1 800 755 60 20

OGRÓD LEŚNY

Dzisiejszy styl ogrodu nieco różni się od pozostałych nie tylko przez swoją formę, ale także miejsce w którym może się znaleźć. Ogród ziołowy to idealne rozwiązanie dla osób lubiących gotować. Dlaczego akurat dla lubiących gotować? Dlatego, że często potrzebujemy świeżych ziół i przypraw, które warto mieć w zasięgu ręki. Każdy z nas może stworzyć swój ziołowy ogródek nawet nie mając działki.

Warto zacząć od tego, że ogród ziołowy nie jest wymagający. Jeśli mamy działkę to nie musimy wydzielać specjalnego miejsca na zioła. Wystarczy posadzić je wśród innych roślin, które już się znajdują w ogrodzie. Przygotowanie takiego miejsca wykonujemy w ten sam sposób jak w przypadku warzywniaka. Należy przekopać wyznaczone miejsce, rozbić grudy i usunąć chwasty. Warto zwrócić uwagę w jakim miejscu posadzimy zioła. Ze względu na to, że zioła są ciepłolubne dobrze jeśli umiejscowimy je w nasłonecznionym miejscu. Wpłynie to na ich aromatyczność. Dobrym pomysłem jest znalezienie takiego miejsca jak najbliżej kuchni, żeby podczas gotowania móc szybko z nich skorzystać. Pielęgnacja ziół nie jest niczym skomplikowanym. Należy pamiętać o trzech regularnych i przyjemnych czynnościach: podlewanie, pielenie i podcinanie. Zioła to rośliny, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody, ale nie możemy całkowicie o tym zapomnieć szczególnie w upalne dni. Dzięki pieleniu chwasty nie będą zabierać naszym ziołom wody i miejsca do rozwijania się. Kolejna czynność czyli podcinanie to rzadsze zajęcie, ale tak samo ważne. Należy o tym pamiętać w szczególności w przypadku ziół wieloletnich. Dobrze to wpływa na ich wzrost. Rośliny przycinamy a ziele suszymy.


Co w przypadku jeśli nie posiadamy działki? To jest właśnie wyjątkowość ogrodu ziołowego. Robimy ogród na balkonie lub tarasie. Nie zasiejemy ich bezpośrednio w gruncie, ale w donicach czy skrzyniach. Dzięki temu udekorujemy wolną przestrzeń oraz będziemy mieć pod ręką najpotrzebniejsze i najbardziej ulubione zioła do wspaniałych potraw, które przygotowujemy w domu. Pielęgnacja jest taka sama jak w przypadku posadzenia roślin w ogrodzie w istniejącej rabacie lub specjalnie wyznaczonym miejscu. Trzy razy P: PODLEWANIE, PIELENIE, PRZYCINANIE.

Zioła, które mogą znaleźć się w Twoim ogrodzie:

szałwia
rozmaryn
nagietek
czosnek
lubczyk
mięta
bazylia
majeranek
nagietek
macierzanka