Twój balkon, taras czy ogród staną się miejscem, z którego nie zechcesz wychodzić. Zapraszam do współpracy.

E-MAIL: NATALKAPSUJEK@GMAIL.COM

TELEFON: + 1 800 755 60 20

OGRÓD EKOLOGICZNY

Styl ogrodu ekologicznego jest przeznaczony dla każdego i w każdym miejscu. Niezależnie od tego czy posiadasz ogród nowoczesny, rustykalny lub nawet sam balkon, możesz wykorzystać elementy ekologiczne.

Głównym założeniem posiadania lub zakładania ogrodu ekologicznego jest to, aby w jak najmniejszym stopniu szkodzić naturze. Przyrodę należy obserwować, po to żeby znać jej naturalne upodobania lub niepożądania, jakie mogą nie sprzyjać rozwojowi. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku nie chcemy zaniedbać naszej zielonej przestrzeni. Jeśli chodzi o środki chemiczne należy ich używać w ostateczności. Warto zapoznać się z naturalnymi rozwiązaniami, które skutecznie zastąpią chemikalia.

Co zrobić, żeby prowadzić ogród ekologiczny?
Każdy z nas ma możliwość wprowadzenia elementu, który przyczyni się do wdrożenia ekologii w nasze życie. Te rozwiązania nie są wcale kosztowne ani czasochłonne, wręcz przeciwnie. Wprowadzając ekologię w życie nie tylko robimy to dla dobra przyrody, ale też dla swojego. Kilka rozwiązań, które każdy może wykorzystać wedle swoich możliwości:

KOMPOSTOWNIK – w każdym domu produkujemy obierki po warzywach i owocach, które wyrzucamy bezmyślnie do śmieci. Kto ma ogród wyrzuca często do kosza skoszoną trawę. Zdarza się również, że znajdzie się zepsute jabłko czy pomidor o którym zapomnimy i w pewnym momencie, także trafi do śmietnika. Na takie przypadki jest sposób. Wystarczy wydzielić w ogrodzie niewielkie miejsce na kompostownik. Pojemnik przeznaczony do tego można kupić w markecie lub sklepie ogrodniczym. Po czasie powstanie naturalny nawóz do roślin, które siadamy w ogrodzie.

ZBIORNIK ECO NA DESZCZÓWKĘ – woda z rynien nie musi trafiać do kratki kanalizacyjnej lub bezpośrednio na trawnik. Przy obfitych opadach może przyczynić się do zalania działki. Rozwiązaniem jest zbiornik na deszczówkę z którego można pobierać wodę, aby podlewać nią rośliny. Jest drugi typ zbiornika, taki który zakopuje się w ziemi i bezpośrednio od dołu ogród może być nawadniany. Obie możliwości są łatwo dostępne w sklepach.
NATURALNE NAWOZY – dostrzegając niepokojące plamy na naszych roślinach lub brak ich wzrostu sięgamy po chemiczne środki, które mają pomóc nasadzeniom. Niewykluczone, że dany problem zniknie. Zapominamy jednak o tym, że to może zagrzać innym małym istotom żyjącym, które niezupełnie muszą być szkodliwe. Oprócz nawozu z kompostownika dobrze jest sięgnąć po naturalne opryski lub nawozy. Przykładem jest woda, która zostanie nam po ugotowaniu ziemniaków na obiad. Zamiast wylewać do zlewu możemy ją zostawić do ostygnięcia i wykorzystać do podlewania kwiatów w ogrodzie ale też w domu. Jest wiele innych takich przykładów 🙂
PROWADZENIE WARZYWNIAKA – kolejny pomysł, który przybliża nas do działania zgodnie z ekologią. Posiadanie własnego miejsca w którym hodujemy warzywa lub zioła wcale nie musi być duże. Wystarczy, że posadzimy to czego najczęściej używamy. Dzięki temu mamy w zasięgu ręki swoje ulubione przysmaki. Nie musimy w biegu iść do sklepu, bo akurat nam czegoś zabrakło do zupy. Dodatkowym atutem jest to, że dokładnie wiemy w jakich warunkach dana roślina rośnie. Przecież sami sobie i swoim bliskim nie będziemy hodować pryskanych chemikaliami warzyw, które mają urosnąć w tydzień. Zastosujemy jednak naturalne rozwiązania.
KOLOROWE KWIATY – co może być ekologicznego w hodowaniu kwiatów w ogrodzie? Otóż zakładanie rabat lub obsadzanie drzew kwiatami ma znaczenie. Oczywiste jest to, że przyczynimy się do wprowadzenia kolorów i zapachów w ogrodzie dla nas samych. Nie tylko dla człowieka ważne są takie walory. Często zapomina się o mniejszych od nas stworzeniach, które potrzebują siedliska lub pszczołach przyczyniających się do produkcji miodu, który chętnie spożywamy.
Te kilka przykładów jak trudno nie zauważyć nie wymagają od nas dużego nakładu finansowego lub czasowego. Niewielkimi i czasami nieoczywistymi sposobami każdy może przyczynić się do tego, aby posiadać ekologiczny ogród.

Rośliny, które warto wykorzystać do założenia ogrodu ekologicznego:

drzewa:

jarząb pospolity
brzoza
lipa
wierzba
modrzew


krzewy:

bez
kalina
róże
leszczyna
dereń
świdośliwa


byliny:

pokrzywa
mięta
kaczeńce
paprocie
łubin
łąki kwietne