Twój balkon, taras czy ogród staną się miejscem, z którego nie zechcesz wychodzić. Zapraszam do współpracy.

E-MAIL: NATALKAPSUJEK@GMAIL.COM

TELEFON: + 1 800 755 60 20

CHWASTY- WROGOWIE CZY PRZYJACIELE?

Słysząc słowo chwast od razu mamy w głowie złe skojarzenia. Myślimy o nich jak o szkodnikach w postaci roślin, które psują wizerunek naszym rabatom, ponieważ trzeba się ich szybko oraz często pozbywać, gdyż rozrastają się z prędkością światła. Tym razem rozwieję niektórym wątpliwości na temat bohaterów tego tekstu.
Rzeczą oczywistą jest fakt, że w każdym ogrodzie pojawiają się rośliny zwane chwastami. Bardzo szybko się ukorzeniają i rozrastają. Niektórych nie jest zbyt łatwo się pozbyć od razu, lecz niekoniecznie musimy być złowrogo do nich nastawieni. Wiele z tych roślin posiada pożyteczne funkcje tj.: lecznicze, owadobójcze czy bakteriobójcze. Przedstawię kilka przykładów najczęściej spotykanych chwastów w naszych ogrodach.

Pierwszym z nich jest pokrzywa. Rosnąc wśród naszych roślin odstrasza mszyce, które regularnie atakują niektóre gatunki roślin. Może służyć również jako nawóz do rosnących w sąsiedztwie roślin. Kolejną jej zaletą jest to, że możemy ją wykorzystać do robienia naparów, które mają dla nas zastosowanie lecznicze. Zamiast kupować herbatę z pokrzywy mamy możliwość zrobić ją sami, susząc liście. – ciekawostka: liście pokrzywy zbiera się wiosną, zaś korzenie jesienią. 🙂

Kolejny to rumianek. Choć ma ładne, malutkie kwiaty niektórym przysparzają sporo problemu. Niepotrzebnie, ponieważ posiada on, również właściwości lecznicze, w szczególności przeciwbólowe i odkażające. Dla zaciekawionych napar z kwiatów, często jest stosowany przy zapaleniu spojówek.

Należącym do grupy chwastów leczniczych jest, także skrzyp polny. U wielu osób na co dzień stosowany w formie tabletek jako suplement diety. Mając go na swojej działce sami możemy go zebrać i robić z niego napar, który oczyści nasz organizm.

Nie zapominajmy, także o równie ważnej kwestii na temat opisywanych roślin. Oprócz tego, że przyczyniają się do naszego dobrego samopoczucia i piękna stanowią, także część ekosystemu. Polepszają kondycję naszych roślin w ogrodzie oraz zwiększają bioróżnorodność.

Zatem, rośliny, których nie kupimy w sklepie ogrodniczym i nie posadzimy w wyznaczonym przez nas miejscu nie są gorsze od innych. Może nie wyrastają w postaci dużych kolorowych kwiatów z pięknym zapachem, ale również poprzez swoje niezastąpione właściwości stanowią piękno naszego ogrodu.